Oryginalne tusze do drukarek – przeczytaj poniższy poradnik zanim dokonasz zakupu

Drukarki atramentowe są obecnie bardzo rozpowszechnione, zwłaszcza w sferze prywatnej. Niestety zdecydowanie za mało użytkowników wie, jak działa i jak ważne jest, aby mieć do niej oryginalne tusze do drukarek atramentowych.

Oryginalne tusze do drukarki – to trzeba koniecznie wiedzieć

Zasadniczo drukarki atramentowe do dziś działają na tej samej zasadzie, co na początku druku cyfrowego: medium do druku (zwykle papier) jest przepychane przez drukarkę za pomocą bardzo precyzyjnego silnika krokowego. W tym samym czasie głowica drukująca (oraz tusze do drukarki) przesuwa się poziomo po papierze i wystrzeliwuje maleńkie kropelki atramentu.

Kiedy dysze wystrzeliwują swoje kropelki, ilość emitowanego atramentu jest kontrolowana elektrycznie. Kombinacja ruchu głowicy drukującej, ruchu papieru, ilości kropel i oczywiście czasu, w którym są one emitowane, skutkuje końcowym wydrukiem.

 

Tusze do drukarek oryginalne – poznaj zasady ich działania

W termicznym druku atramentowym, gdzie wykorzystuje się tusze do drukarek, kropelki atramentu są przepychane przez dysze głowicy drukującej i wyrzucane na papier z bardzo dużą prędkością. Im mniejsza ilość atramentu na kroplę, tym mniejszy wynikowy punkt wydruku na papierze. W związku z tym minimalny rozmiar kropel ma kluczowe znaczenie dla tego, jak dobrze drukarka może odwzorować szczegóły obrazu i drobne kontury.

Pierwsza drukarka atramentowa wykorzystująca tusze do drukarek, miała tylko 12 dysz zdolnych do wytwarzania kropli atramentu o objętości 180 pikolitrów. Nowoczesne kolorowe głowice drukujące, takie jak HP DeskJet 990Cxi, mają 408 dysz i osiągają wielkość kropli zaledwie 5 pikolitrów. W rezultacie powstają krople, które są trudno rozpoznawalne pojedynczo, które mogą być lepiej postrzegane jako pełny obraz wydruku i umożliwiają wyższą rozdzielczość wydruku.

  Zmywarki Samsung do zabudowy 60 - perfekcyjne rozwiązanie dla Twojej kuchni!

 

Większość drukarek pracuje z podstawowymi kolorami cyjan, magenta i żółtym. Aby zbudować obraz z tych podstawowych kolorów, wszystkie inne kolory muszą być uzyskane przez zmieszanie. W tym celu kropelki różnych kolorów są układane w siatkę i nakładane na podłoże w różnych ilościach.

Istotne jest również użycie oryginalnych tuszy do drukarek. Ze względu na niewielkie rozmiary kropel oraz efekt optycznego mieszania kolorów, widz nie rozpoznaje poszczególnych kropel i ich barwy, a jedynie kolor wynikowy, który powstaje z wymieszania poszczególnych barw podstawowych.